;
 ;

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA w Tarnowskich Górach
ul. Szczęść Boże 81


Zapraszamy wszystkich miłośników zabytków techniki na jedyną w swoim rodzaju imprezę. 13 czerwca przy Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się INDUSTRIADA, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Obchodzimy je w atmosferze piknikowej, dlatego zachęcamy wszystkich gości do zabrania ze sobą koców i innych tego typu gadżetów. W dniu INDUSTRIADY na turystów czekać będzie również tarnogórska "Podziemna Wenecja", czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga" oraz najsłynniejsza śląska wąskotorówka.

Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM INDUSTRIADY


Ulotka INDUSTRIADY - kliklinj, aby powiększyć.
A TAK BAWILIŚMY SIĘ PODCZAS INDUSTRIADY

Dnia 12 czerwca zapraszamy na:

ROZRUCH - NOCNA SZYCHTA NA SILBERGRUBIE - otwarcie INDUSTRIADY
21.45 - 22.00 ODPRAWA PRZED SZYCHTĄ
22.00 - 24.00 NOCNE ZWIEDZANIE KOPALNI Z NIESPODZIANKĄ12 czerwca nastąpi ROZRUCH, czyli nocna zmiana otwierająca tegoroczną INDUSTRIADĘ W Zabytkowej Kopalni Srebra. Przygotujcie się na prawdziwą dawkę adrenaliny. Kto z Was nie lubi ciemności, niech zostanie w domu.

Nocne zwiedzanie rozpoczniemy o godz. 22.00. Zanim zjedziecie na głębokość 40 m, na powierzchni czeka Was jeszcze krótka odprawa.

Koszt nocnego zwiedzania, bez względu na wiek, to 40 zł od osoby. Bilety można rezerwować dzwoniąc pod numer 32 285 49 96 lub wysyłając maila na adres: bort@kopalniasrebra.pl.

Zwiedzanie obywać się będzie co pół godziny - od 22 do północy. Wtedy to planowane jest zakończenie nocnej szychty.

CENA BILETU: 40 zł WYMAGANA WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA Z PRZEDPŁATĄ DO 9.06. bort@kopalniasrebra.pl / tel: 32 285 49 96

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Dnia 13 czerwca zapraszamy na:

9.00 - 20.00PODZIEMNA SZYCHTA
zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra [W CENIE BILETÓW ULGOWYCH]

Zatrudnij się w jednej z największych kopalń kruszców XIX-wiecznej Europy, przepraw się łodziami na drugi brzeg, dotrzyj na sam przodek i pomóż gwarkom odnaleźć drogocenną rudę, która kryje w sobie prawdziwe bogactwo.

MULTIMEDIALNA LEKCJA HISTORII

Przed podjęciem zatrudnienia konieczne jest odpowiednie przeszkolenie. Każdy kto zatrudni się na naszej Silbergubie będzie miał okazję – w nowoczesny sposób - zapoznać się z metodami wydobycia oraz odwadniania tarnogórskich wyrobisk. W multimedialnym muzeum górnictwa zobaczycie ożywioną komputerowo maszynę parową, dawne narzędzia i lampy, a nawet górniczy przenośny toy-toy.

CZAS ZWIEDZANIA MULTIMEDIALNEGO MUZEUM : 25 min.

PRZODOWNICY PRACY

Kaski na głowy i w drogę. Przed wami trasa liczącą ponad 1700 metrów, z czego blisko 300-metrowy odcinek pokonacie łodziami. Przemierzając urokliwy podziemny labirynt przekonacie się w jak trudnych warunkach pracowali dawni gwarkowie oraz zobaczycie chodniki, którymi transportowali urobek. Z głębi komór i chodników dobiegać będą odgłosy ciężkiej pracy, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.

GÓRNICZY PRZODEK

Po długim marszu Waszym oczom ukazuje się cel podziemnej wędrówki, czyli górniczy przodek. Robota idzie tam wprawdzie pełną parą, ale jak mówi stare porzekadło wolnych rąk do pracy nigdy za wiele. Łapcie więc za kilofy i pyrliki, pomóżcie spracowanym gwarkom wydrzeć skałom cenny kruszec.

CZAS ZWIEDZANIA PODZIEMI: ok. 70 min9.00 - 20.00KOLEJKA SKANSENOWA
[NOWA ATRAKCJA]

Na terenie przykopalnianego skansenu pojawiła się ona, młoda, zgrabna i nowoczesna. Nasze wiekowe, ale wciąż eleganckie maszyny wyciągowe i przystojne parowozy od razu ustąpiły jej miejsca. Kto to taki? To sympatyczna kolejka, które śmiga pełną para i ciągnie za sobą niewielkie wagoniki. W dniu INDUSTRIADY nastąpi uroczyste uruchomienie naszej nowej atrakcji, czyli przejażdżki minikolejką po Skansenie Maszyn Parowych. Jazda po wąskich torach, w otoczeniu niezwykłych maszyn, będzie dla industriadowych pasażerów niezapomnianym przeżyciem.12.00 - 15.00W PLENERZE
warsztaty artystyczne

Sztalugi już na swoim miejscu, glina również w pełnej gotowości do formowania, a gips? Leży i czeka. Teraz tylko trzeba poczekać aż w głowie urodzi się ciekawy pomysł i czas zabierać się do pracy. Źródeł inspiracji jest pod dostatkiem. Teraz wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Pod ręką mamy prawdziwy malarski arsenał – pędzle, plakatówki, flamastry, kredki, a nawet węgiel do szkicowania. A więc do dzieła. Czasu jest sporo, więc nie trzeba się spieszyć. Autorów najciekawszych prac obsypiemy nagrodami.

PRZECIĄGANIE LINY
zawody sportowe

Dawni gwarkowie musieli mieć nie lada krzepę, by wciągnąć na powierzchnię kubeł wypełniony po brzegi urobkiem. W tym przypadku oprócz siły, liczyć się będzie także refleks. Czas więc zakasać rękawy i przeciągnąć rywali na swoją stronę.

BIEG W WORKACH
zawody sportowe dla dzieci

Praca fizyczna to spory wysiłek, dlatego warto przed każdą szychtą trochę potrenować na świeżym powietrzu. Gotowi do startu? Komu jednak wydaje się, że bieg w workach to bułka z masłem ten może się grubo mylić.

POD PARĄ
pokaz działania minimaszyn parowych

Jak pracowały i jak zmieniały się maszyny parowe, dzięki którym tarnogórskie górnictwo kruszcowe weszło w nowy etap rozwoju i świetności? Od końca XVIII w. na obecnych terenach miasta pracowało 8 maszyn parowych. Do naszych czasów niestety nie zachowała się żadna z nich. Dzięki pasjonatom, którzy wybudowali ich miniaturowe repliki, będzie można poznać ich działanie i to dosłownie.12.00 - 18.00GORĄCZKA SREBRA
zabaw się w poszukiwacza skarbów

Odkrycie bogatych złóż srebra i ołowiu spowodowało, że na te tereny zaczęli tłumnie przybywać poszukiwacze z całego regionu. Każdy liczy na łut szczęścia i łatwy zarobek. By się jednak wzbogacić trzeba mieć nie tylko sokoli wzrok, ale również zręczne palce. Grudki cennego kruszcu chowają się gdzieś pod wodą. Czasu jest pod dostatkiem. Koło wodne pokręci się ile będzie trzeba.

FIZYKA OD KUCHNI - warsztaty naukowe dla dzieci

Czy aby obniżyć koszty zużycia energii w domu wystarczy nakryć pokrywką garnek w trakcie gotowania zupy? Jakie procesy zachodzą w trakcie gotowania i jak można sprawić by wymagały mniej energii? Wspólnie sprawdzimy ile energii potrzeba do ogrzania wody za pomocą różnych urządzeń, takich jak czajnik elektryczny czy kuchenka mikrofalowa i przekonamy się, która metoda jest najmniej kosztowna. Sprawdzimy także, jaki rodzaj oświetlenia elektrycznego jest najbardziej ekonomiczny.13.00 - 21.30INDUSTRIALNE DECYBELE

Instrumenty nastrojone, gardła przepłukane, ruszamy w tany. W czasie INDUSTRIADY plac wokół Zabytkowej Kopalni Srebra wypełni się przyjemnymi decybelami. Przez kilka godzin zabawiać Was będą:

13.00 – ANDRZEJ KANCLERZ I RADIOOAKTYWNI – poezja w rocku i standardy rockowe lat 80-tych i 90-tych;
15.00 – MIEDARZANIE – śląski folklor w tańcu i śpiewie;
16.00 – SZANSA – nasze piękne dziewczyny pięknie śpiewają;
17.00 – ACTIVE LIFE – tarnogórskie poprockowe granie;
19.00 – MAREK „MAKARON” MOTYKA – śląski bluesman z delty Bytomki;
20.30 – BRACHACZEK I FOCHMANN DUO (BIFF, POGODNO) – odjechane klimaty.15.00 - 17.00NAKARM GWARKA
warsztaty kulinarne dla dzieci

Po intensywnym wysiłku wypadałoby wrzucić coś na ruszt. Nie ma to jak chodzić głodnym po szychcie prawda? Czas więc coś smacznego upichcić. Pomoże Wam w tym nie kto inny jak Piotrek Ogiński z fejsbukowego profilu Kocham Gotować. Gwiazda kulinarnej odsłony internetu, z kilkuset tysiącami lajków na koncie, nie tylko pokaże jak uwarzyć coś sycącego, ale także sam zaangażuje najmłodszych gości Industriady do prac kuchennych.17.00 - 19.00WYŚCIG Z UROBKIEM
zawody sportowe

Gwarkowie transportowali rudy metali m.in. wykorzystując do tego specjalne naczynia zwane nieckami. Do podziemi schodzili, by się dorobić, a nie organizować wyścigi. Ponieważ czas to pieniądz, więc nie warto go tracić i wystartować w premierowym, srebronośnym wyścigu z urobkiem.

GDZIE DRWA RĄBIĄ, TAM WIÓRY LECĄ
piłowanie górniczego stempla na czas.

Gwarkowie donoszą, że obudowa drewniana podtrzymująca strop w podziemiach kopalni może nie wytrzymać naporu skał i należy ją jak najszybciej wymienić. Zadanie to powierzono dwóm zespołom gwarków, którzy muszą jak najszybciej poprzecinać piłami drewniane stemple. Czas więc zakasać rękawy, chwycić za piły i do dzieła.

KLUPNIJ SE PYRLIKIEM
wbijanie gwoździ na czas

Mają po kilkanaście centymetrów długości, dlatego wbicie tak długich gwoździ do drewnianego gnotka nie będzie zadaniem łatwym. Gwarkowie, w tej pracy liczy się nie tylko krzepa, ale także celność. Celujcie więc dobrze.21.45 - 22.00ZAKOŃCZENIE SZYCHTY - finał tegorocznego święta zabytków techniki
Nadeszła noc, więc czas uderzyć w gwarkowski dzwon i szychtę powoli zakończyć. Pamiętajcie! Ostatni gasi światło.

SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA

9.00 - 20.00
PODZIEMNY SPŁYW ŁODZIAMI - zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga [W CENIE BILETÓW ULGOWYCH]

Na terenie urokliwego Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach, kilkadziesiąt metrów pod ziemią, znajduje się unikatowa Sztolnia Czarnego Pstrąga. Wiecie, że to najdłuższa w Polsce, bo licząca aż 600 metrów, podziemna przeprawa łodziami? Za drobną opłatą gwarkowie zabiorą Was w niezwykłą podróż. W czasie przeprawy poznacie nie tylko legendy związane z tym miejscem, ale również dowiecie się w jakim celu dawni gwarkowie wydrążyli naszego Czarnego Pstrąga. To pod ziemią. Z kolei na powierzchni na spracowanych turystów czekać będzie ciepła strawa. Kto ma ochotę na smażonego pstrąga?

21.45 - 24.00
NOCNA SZYCHTA W SZTOLNI CZARNEGO PSTRĄGA Z NIESPODZIANKĄ

Byliście kiedyś w Parku Repeckim wieczorową porą? Pod osłoną nocy, w towarzystwie naszego przewodnika, przejdziecie z latarkami przez dawne włości Donnersmarcków. Później zejdziecie do podziemi, by razem z drużyną gwarków przepłynąć łodziami Sztolnię Czarnego Pstrąga. Nie zapomnijcie tylko zabrać ze sobą latarek.

CENA BILETU: 30 zł
WYMAGANA WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA Z PRZEDPŁATĄ DO 9.06.
bort@kopalniasrebra.pl / tel: 32 285 49 96

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się na terenie parku w Reptach Śląskich (dzielnica Tarnowskich Gór. Osoby, które zarezerwują nocną wycieczkę po parku i zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga muszą stawić się przed 22.00 na parkingu przy ul. Repeckiej. Tam czekać będzie na Państwa przewodnik

TRANSPORT

NA WĄSKICH TORACH
przejażdżka kolejką wąskotorową

Czas na niezwykłą przejażdżkę równie niezwykłym pociągiem, który swoich pasażerów wozić będzie między Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Zanim ta unikatowa maszyna zacznie hamować przed stacją ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA, mija po drodze niezwykłe miejsca rodem z amerykańskiego westernu. Zapraszamy na sentymentalną przejażdżkę najsłynniejszą śląską wąskotorówką, która w dniu INDUSTRIADY kursować będzie na trasie: Bytom – Zabytkowa Kopalnia Srebra – Tarnowskie Góry ( Centrum ) - Zabytkowa Kopalnia Srebra – Bytom.

Trasa przejazdu dostępna będzie na stronie internetowej: www.sgkw.eu, www.kopalniasrebra.pl
oraz pod nr tel. 666 904 142

11.00 - 21.15
PRZEJAŻDŻKA KULTOWYM OGÓRKIEM

Niektórzy wsiądą do niego z sentymentu, inni z ciekawości, a jeszcze inni by jak najszybciej dostać się do tarnogórskich zabytków techniki. W dniu INDUSTRIADY po mieście gwarków krążyć będzie niezwykły pojazd z minionej epoki (autobus kursuje między Dworcem Autobusowym, Zabytkową Kopalnią Srebra oraz Sztolnią Czarnego Pstraga). Choć na liczniku kilometrów sporo, to pod maską prawie jak nowy. Wrażenia z jazdy murowane, tym bardziej że oprócz decybeli, pasażerowie otrzymają również sporą dawkę historii.
Uwaga, nasz kultowy ogórek zatrzymuje się tylko na wybranych przystankach.
Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się poniżej:

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia "Czarnego Pstrąga" jest członkiem:

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego

Tel: 32 285 49 96
E-mail: bort@kopalniasrebra.pl

ul. Gliwicka 2
42-600 Tarnowskie Góry