Aktualności

Kopalnia na (krótkiej) fali
Nie tylko z Polską, ale całym światem będą mogli łączyć się miłośnicy krótkich fal, którzy w piątek 2 grudnia uruchomią na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach okolicznościową
stację.

Turyści będą mogli do niej zajrzeć w godzinach otwarcia kopalni, poznać działanie radiostacji i posłuchać ciekawostek związanych z krótkofalarskim hobby.

Radiostacja została zainstalowana w budynku nadszybia kopalni. Dzięki antenie zainstalowanej na szczycie wieży szybowej będzie można łączyć się nie tylko z innymi stacjami na terenie Polski, ale także całego globu.

Okolicznościowa, kopalniana stacja została utworzona przez tarnogórski Klub Łączności LOK oznaczony symbolem SP9KDU. Będzie ona nadawała komunikaty na pasmach amatorskich aż do Barbórki, czyli do 4 grudnia.

Każdy turysta, który w godzinach otwarcia Zabytkowej Kopalni Srebra odwiedzi stację pozna działanie radiostacji oraz dowie się jak zostać krótkofalowcem. Wstęp jest bezpłatny.

O istnieniu tarnogórskiej stacji krótkofalowej amatorzy tej formy komunikacji, rozsiani po całym świecie dowiedzą się ze strony internetowej www.qrz.com/db/SN40KZTG.

Natomiast o tym, że stacja nadaje w danej chwili komunikaty, pasjonaci krótkich fal będą wiedzieli dzięki stronie www.dxsummit.fi. W ten sposób szybciej się z nią połączą. (smzt)
Dodany 01 Dec 2016 przez smzt
Kopalniana restauracja czeka na nowego gospodarza
SMZT wynajmie lokal gastronomiczny o pow. 225 m2 wraz z letnim ogródkiem, znajdujący się na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Oferty wraz z koncepcją zagospodarowania prosimy składać do 15 grudnia w siedzibie SMZT przy ul. Gliwickiej 2. infolinia - 607 799 176.

Z przyczyn od nas niezależnych restauracja "Nad Aniołem" do końca roku będzie nieczynna. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
Dodany 18 Nov 2016 przez smzt
Historyczny moment dla starań o wpis tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Dwanaście śląskich instytucji powołało dziś na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Komitet Sterujący, którego celem jest realizacja planu zarządzania kompleksem pogórniczym zgłoszonym do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce.

W samo południe na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach przedstawiciele dwunastu śląskich instytucji podpisało precedensowe na skalę kraju porozumienie o wzajemnej współpracy na rzecz „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Wpis o takim tytule może w przyszłym roku może pojawić się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Podpisując porozumienie zainteresowane strony powołały tym samym Komitet Sterujący. Ustalono, iż najbliższe spotkanie śląskich instytucji uczestniczących w projekcie odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Do tego czasu zostanie wypracowany regulamin wzajemnej współpracy. Konieczne będzie również wyznaczenie Koordynatora potencjalnego miejsca światowego dziedzictwa i powołanie Grupy Roboczej. To niezwykle ważne elementy, bez których nie można mówić o sprawnym zarządzaniu dziedzictwem.

Złożenie podpisów przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, samorządów lokalnych z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, Starostwa Powiatowego, miejskich i wojewódzkich wodociągów, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Katowic, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otwiera nowy rozdział we wzajemnej współpracy w zakresie zarządzania dziedzictwem przemysłowym, który ma szansę znaleźć się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Katarzyna Piotrowska - pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzicowa ds. wdrażania konwencji UNESCO i jednocześnie reprezentant Polski w Komitecie Światowego Dziedzicowa podkreślała w swoim wystąpieniu, że dzisiejsze spotkanie to historyczna chwila. W historii polskich starań o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO nie było jak dotąd tak skomplikowanej kandydatury, dlatego podpisanie dokumentów przez wszystkie zainteresowane strony świadczy o tym, że instytucje te są świadome odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.

Wpis „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO byłby pierwszym w województwie śląskim. To ogromny prestiż dla regionu, ale także wielka odpowiedzialność - mówił w czasie spotkania Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W historii rozwoju przemysłu Górnego Śląska Tarnowskie Góry odegrały ogromną rolę. To właśnie tutaj, pod koniec XVIII wieku, uruchomiono sprowadzoną z Anglii pierwszą maszynę parową służącą do odwadniania podziemi. Był to początek rewolucji przemysłowej tej części Europy – przypomniał zgromadzonym gościom Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Marek Kandzia ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, instytucji która napisała obszerny wniosek, a na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa także plan zarządzania, podziękował zaproszonym gościom za wolę uczestnictwa w projekcie oraz za zaufanie. Mimo, iż tego zaszczytnego tytułu jeszcze nie mamy, to wszyscy wykazali wolę współpracy.

Wielostronne porozumienie to dopiero pierwszy krok związany z upowszechnianiem i zachowaniem dziedzictwa industrialnego dla przyszłych pokoleń. Sygnatariusze będą musieli nie tylko ściśle współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, ale także wypracować ogóle zasady działania i współpracy określone w Planie Zarządzania dobrem na lata 2016 -2020.

Dla organizacji eksperckiej ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków), której Komitet Światowego Dziedzictwa w Paryżu zleca ocenę i przygotowanie rekomendacji kandydatur na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, tego typu porozumienie to jedna z gwarancji skutecznej ochrony i zarządzania.

Decyzja o uznaniu tarnogórskiego kompleksu pogórniczego za dziedzictwo o uniwersalnym znaczeniu zapadnie najprawdopodobniej w lipcu 2017 roku podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Byłby to pierwszy zabytek wpisany na tę prestiżową listę w województwie śląskim.
Dodany 07 Nov 2016 przez smzt
Skansen przyszłości oczami studentów
Nawet 50 wizualizacji przedstawiających rozwój Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach opracują studenci z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To efekt umowy jaką właściciel terenu - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podpisało z władzami uczelni. Na przygotowanie koncepcji projektowych przyszli architekci będą mieli czas do końca stycznia przyszłego roku.

By sprostać zadaniu SMZT udostępniło uczelni mapy, plany oraz archiwalia. Zorganizowało także studentom wizję lokalną, w czasie której przedstawiono elementy obecnego i wstępne propozycje przyszłego wykorzystania skansenu oraz budynku kopalni. W terenowej prezentacji wzięło udział ponad 100 studentów oraz ich opiekunowie z uczelni.

Przyszli architekci zmierzą się z zagospodarowaniem przestrzeni o pow. blisko 3 hektarów. SMZT zaproponowało 12. miejsc, które jego zdaniem powinno się wciąć pod uwagę w opracowywanych koncepcjach projektowych.

SMZT zaproponowało, aby studenci pochylili się także m.in. nad rozbudową infrastruktury Małej Kolei Skansenowej, modernizacją budynku kotłowni, parkingu, terenu pod działalność eventową i rozrywkową, budową placu zabaw oraz nowych wiat dla skansenowych eksponatów.

Jeżeli chodzi o budynek kopalni, studenci mają zastanawiać się m.in. nad rozbudową restauracji, wykorzystaniem tarasu oraz wieży szybowej kopalni jako punktu widokowego, a także nadanie nowej funkcji budynkowi, gdzie dawniej pracowała maszyna wyciągowa.

Pomysłów jak jeszcze inaczej wykorzystać obiekt może być znacznie więcej, bo fantazja studentów nie zna granic. W przyszłości skansen ma stać się odrębnym produktem turystycznym, który będzie przyciągał nie tylko miłośników zabytkowych maszyn, ale całe rodziny.

Każda z prac weźmie udział w konkursie na najlepszą koncepcję projektową, a także zostanie pokazana publicznie podczas szeregu wystaw. Trzy najciekawsze projekty otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez SMZT. Przy wsparciu finansowym uczelni oraz ze środków SMZT zostanie także wydana publikacja pokonkursowa.

Zgodnie z umową, na przygotowanie koncepcji projektowych studenci mają czas do końca stycznia przyszłego roku.(smzt)
Dodany 31 Oct 2016 przez smzt
ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TRÓJWYMIARZE
40 lat temu otwarto ją dla turystów, teraz podziemną trasę turystyczną Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach można oglądać w sposób dotąd niespotykany. 1740-metrowa trasa wraz z 3 szybami została dokładnie zeskanowana przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Efekt jest niesamowity.

Prace nad skanowaniem podziemnej trasy turystycznej zarządzanej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej trwały kilka miesięcy. Wykonanie skaningu SMZT zleciło firme Geocartis z Poznania, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. W czasie żmudnych prac zeskanowano nie tylko chodniki, trasę dla łodzi, wyrobiska kopalni, ale także także szyby Anioł, Szczęść Boże i Żmija.

Później dane trafiły do komputera o dużej mocy obliczeniowej, w efekcie czego powstała filmowa, wirtualna wycieczka po kopalni. Dzięki temu obiekt można oglądać z zupełnie innej perspektywy. To niesamowita podróż, która pozwala lepiej zrozumieć podziemną strukturę w odniesieniu do elementów napowierzchniowych.

To pierwszy etap prac. Być może w przyszłości SMZT zdecyduje sie na skanowanie drugiego zabytku industrialnego, czyli Sztolni Czarnego Pstrąga. Będzie także zachęcało właścicieli podziemi, czyli Skarb Państwa do rozpoczęcia programu skanowania tych fragmentów podziemi, które leżą poza trasą turystyczną. Trzeba jednak pamiętać, że to prawdziwy labirynt, którego długość szacowana jest na ponad 150 km. To praca na lata.

Skaning to nie tylko gratka dla turystów, którzy zechcą odwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra, ale także naukowców. Kilkuminutową wycieczkę do wnętrza ziemi poprzedza animacja, która opowiada o początkach górnictwa tarnogórskiego, rewolucji przemysłowej i o powstaniu samej trasy turystycznej.

Skanowanie Zabytkowej Kopalni Srebra to inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, wsparta przez tarnogórski magistrat oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została otwarta dla turystów w 1976 roku. Od tamtej pory zwiedziło ją blisko 2,7 mln osób. Od 2004 roku kopalnia znajduje się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Podziemia kopalni wraz z infrastrukturą szybową są także nominowane do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt to jedna z gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Dodany 05 Oct 2016 przez smzt
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Obiekty turystyczne Stowarzyszenia

Zaloguj