Aktualności

Wspinaczka na szczyt kopalnianej wieży
Wieża szybowa Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach posłużyła strażakom oraz grotołazom do przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa wysokościowego. Manewry z udziałem ponad 30 specjalistów rozpoczeły się 5 czerwca.

W ćwiczeniach sprawdzających m.in. sprawność fizyczną wzięli udział strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego "Radzionków" oraz ratownicy wysokościowi z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego oraz grotołazi i speleolodzy zrzeszeni w Polskim Związku Alpinizmu.

Do udziału w "XII Śląskich Manewrach Ratownictwa Jaskiniowego" zgłosiło się ponad 30 osób.

Wybudowana w latach 70-tych ubiegłego wieku konstrukcja to jeden z najwyższych obiektów w Tarnowskich Górach. Wysoka na ok. 35 m wieża wyciągowa wchodzi w skład budynku nadszybia kopalni. Do podziemi turyści dostają się poprzez zabytkowy szyb anioł.

Współorganizatorem manewrów wysokościowych jest Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach. (smzt/KPPSP w Tarnowskich Górach)
Dodany 05 Jun 2016 przez smzt
INDUSTRIADA 2016: Przemysłowe legendy w Zabytkowej Kopalni Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach przygotowuje się razem z innymi obiektami poprzemysłowymi województwa śląskiego do największego w Polsce festiwalu zabytków techniki, czyli do Industriady. Impreza odbędzie się 11 czerwca. Tegorocznym motywem, wokół ktorego opracowano bogaty program, będą "Przemysłowe Legendy".

W dniu Industriady Zabytkowa Kopalnia Srebra będzie dostępna w cenie biletów ulgowych. Wędrując po podziemiach turyści spotkają na swojej drodze legendarnego Skarbnika oraz duchy dawnych górników.

Na terenie Skansenu Maszyn Parowych odbędzie się główna część tegorocznej Industriady: m.in. gra terenowa "Poszukiwacze srebrnego pociągu", oraz gra pamięciowa memo związana z zakładami przemysłowymi namalowanymi na serwisie do herbaty Carnalla.

W czasie imprezy będzie można także zobaczyć działające modele maszyn parowych, w tym pierwszą na obecnych ziemiach polskich 32-calową maszynę typu Newcomen. Biorąc udział dodatkowo w quizie uczestnicy zabawy poznają drogę, jaką pokonało to cudo ówczesnej techniki, zanim rozpoczęło pracę w Tarnowskich Górach.

Uczestnicy licznych zabaw poznają architektów tarnogórskiego górnictwa na przestrzeni wieków. Odkrywali oni nie tylko nowe złoża drogocennych kruszców, ale byli także odkrywcami talentów i twórcami niesamowitych wynalazków.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciel Zabytkowej Kopalni Srebra, przygotowało także sporo zabaw zręcznościowych : m.in. wykopaliska archeologiczne o tematyce industrialnej, płukanie kruszcu oraz śląskie gry podwórkowe.

Dla miłośników wąskich torów, przez cały dzień, kursować będzie Mała Kolej Skansenowa. W dniu Industriady jeden przejazd kosztować będzie 2,50 zł (dzieci do lat 3 - bezpłatnie).

Industriada odbędzie się także przy Sztolni Czarnego Pstrąga, którą także będzie można zwiedzić w cenie biletów ulgowych (15 zł). Przy szybie Sylwester odbędzie główna część sztolniowej imprezy. Uczestników licznych zabaw napędzać będą przemysłowe legendy o Utopcu Frycku i czarnych pstrągach z Doliny Dramy. (smzt)
Dodany 24 May 2016 przez smzt
Tarnowskie Góry zwierają szeregi przed wizytą eksperta z UNESCO
W tarnogórskim magistracie wielka mobilizacja przed wrześniową wizytą eksperta, od którego opinii zależeć będzie czy kompleks podziemi po dawnym górnictwie kruszcowym i naziemne obiekty pogórnicze z rejonu Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, trafią na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sztab naczelników oraz kierowników biur, pod kierownictwem wiceburmistrza Tarnowskich Gór Piotra Skrabaczewskiego, pracuje pełna parą, tak by do września rozwiązać newralgiczne problemy, jakie wyniknęły po kwietniowej, próbnej wizji lokalnej. Chodzi przede wszystkim o kwestie porządkowe, prawne i organizacyjne.

Wewnętrzną inspekcję przeprowadzono m.in. na Srebrnej Górze, Hałdzie Popłuczkowej, w Parku Miejskim, Zabytkowej Kopalni Srebra, Sztolni Czarnego Pstrąga, Stacji Wodociągowej Staszic i na wylotach Głębokiej Sztolni Fryderyk oraz Sztolni Boże Wspomóż.

Realizacja planu zarządzania miejscami nominowanymi, to dla miasta ogromne wyzwanie logistyczne, a także finansowe. Spośród 28 obiektów pogórniczych, na terenie Tarnowskich Gór znajduje się ich aż 24. Pozostałe miejsca leżą w granicach Bytomia i gminy Zbrosławice, które również zaangażowały się w kwestie związane z UNESCO.

Obecnie na wielu obiektach trwają lub wkrótce rozpoczną się prace porządkowe i pielęgnacyjne, które znacznie poprawią wizerunek tych miejsc. Prace te nie są jednorazowe i będą przeprowadzane cyklicznie.

UNESCO to przede wszystkim ochrona i zachowanie unikatowych miejsc dla przyszłych pokoleń.Trzeba się pochylić nad każdym z obiektów, tak by ekspert oceniający kandydaturę miał pewność, że dane miejsce jest odpowiednio chronione i zarządzane. Dopiero w drugiej kolejności bierze się pod uwagę udostępnienie turystyczne.

Obecnie trwa procedura wpisu do rejestru zbytków m.in. Parku Miejskiego i Stacji Wodociągowej Staszic. W kwestii problemu z rozjeżdżaniem przez quadowców Hałdy Popłuczkowej tarnogórski magistrat wdraża obecnie plan, dzięki któremu problem ten zostanie w końcu rozwiązany. Potrzebna będzie także szeroko zakrojona edukacja mieszkańców, by odpowiednio reagowali na wszelkie zagrożenia związane z atrybutami.

Pod koniec stycznia br. 300-stronicowy plan zarządzania trafił razem z wnioskiem do oceny międzynarodowych ekspertów. We wrześniu odbędzie się główna misja organizacji ICOMOS, której Komitet Światowego Dziedzictwa zlecił przygotowanie opinii na temat tarnogórskiej kandydatury na UNESCO.(smzt)
Dodany 10 May 2016 przez smzt
Rozpoczęcie obchodów 40-lecia Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
Wieczorem pamięci o inicjatorach udostępnienia społeczeństwu tarnogórskich podziemi górniczych, rozpoczną się 28 kwietnia obchody 40. rocznicy oddania do użytku turystycznej trasy i budynku muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Główne uroczystości odbędą się we wrześniu.

Spotkanie wspominkowe w ramach tak zwanych "Czwartków Tarnogórskich" odbędzie się w 28 kwietnia o 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy ul. Gliwickiej 2.

W czasie 45-minutowej prelekcji Irena Kulisz z SMZT przybliży sylwetki nie tylko wizjonerów, którzy już przed wybuchem drugiej wojny światowej próbowali udostępnić podziemia i uruchomić kopalnię pokazową Bolesław Śmiały, ale także budowniczych Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga już z okresu powojennego.

Zgromadzeni na sali konferencyjnej goście poznają sylwetki m.in. historyka i badacza dziejów Józefa Piernikarczyka, jego syna Czesława, który jest jednym z budowniczych trasy turystycznej w Sztolni Czarnego Pstrąga, ostatniego dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej inż. Feliksa Piestraka, a także kronikarza miasta Jana Nowaka i pierwszego przewodniczącego SMZT Alfonsa Kopii.

Multimedialną prezentację wzbogacą nieznane szerszej publiczności materiały filmowe związane z budową, zarówno kopalni jak i sztolni oraz materiały archiwalne z okresu międzywojennego.

Główne uroczystości związane z 40-leciem kopalni odbędą się w sobotę 3 września. Z okazji obchodów Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaplanowało także wystawę fotograficzną prezentującą najciekawsze fragmenty podziemi, specjalną konferencję popularnonaukową związaną z wpisem tychże podziemi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz multimedialne widowisko teatralne na terenie Skansenu Maszyn Parowych.

Podziemna trasa turystyczna oraz budynek nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały oddane do użytku 5 września 1976 roku. Do końca grudnia tego samego roku obiekt zwiedziło zaledwie kilkaset osób. Rekord frekwencji padł w 1997 roku. Wtedy do podziemi zjechało ponad 100 tys. turystów. Do tej pory kopalnię zwiedziło ponad 2,5 mln osób. (smzt)
Dodany 20 Apr 2016 przez smzt
Kopalnia: komunikat
UWAGA: Od 1 lipca 2016 roku będzie obowiązywać nowy cennik zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Jednocześnie pragniemy poinformować, że w każdy poniedziałek, będzie obowiązywać stary cennik. (nowe ceny)

W związku z organizacją imprezy sportowej, Zabytkowa Kopalnia Srebra będzie w dniu 22.10.2016 niedostępna dla turystów. Zapraszamy serdecznie do Sztolni Czarnego Pstrąga.
Dodany 24 Mar 2016 przez smzt

<< Poprzednia 1 2 Następna >>

Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Obiekty turystyczne Stowarzyszenia

Zaloguj