Aktualności

Nowy punkt z wydawnictwami o Ziemi Tarnogórskiej
W związku z potencjalnym wpisem podziemi tarnogórskich i naziemnych zabytków pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uruchomiło w swojej siedzibie profesjonalny punkt sprzedaży wydawnictw. To ukłon nie tylko w stronę turystów, ale także mieszkańców poszukujących albumów czy publikacji związanych z Ziemią Tarnogórską.

Większość pozycji znajdujących się w punkcie sprzedażowym wydało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które od dziesięcioleci kultywuje pamięć o dziedzictwie dawnych gwarków. SMZT oferuje tu m.in. albumy ze zdjęciami podziemi tarnogórskich, przewodniki turystyczne o mieście gwarków, publikacje poświęcone obiektom sakralnym, a nawet kopalnię w trójwymiarze. Dostępne są także monety okolicznościowe (floreny tarnogórskie) i widokówki.

Punkt z wydawnictwami, zlokalizowany w zabytkowej, XVI-wiecznej kamienicy przy ul. Gliwickiej 2 w Tarnowskich Górach, jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 16.30. Opróćz materiałów płatnych można tutaj także nabyć mapy tras rowerowych, Szlaku Zabytków Techniki i inne materiały promocyjne Śląskiej Organizacji Turystycznej i Podziemnych Tras Turystycznych Polski.

Istnieje również możliwość zamówienia albumów drogą elektroniczną. W tym celu należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie:

www.kopalniasrebra.pl/smzt/wydawnictwa.htm
Dodany 17 Jan 2017 przez smzt
Nowy restaurator w tarnogórskiej Kopalni Srebra
Wiosną tego roku dla gości odwiedzających Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach swe podwoje otworzy zupełnie nowy lokal gastronomiczny. To efekt umowy jaką zarządzające obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podpisało ze spółką "10 STOPNI". W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert firma ta została oficjalnie nowym najemcą kopalnianej restauracji.

Goście, aspirującego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytku, będą mogli skorzystać z oferty restauracji "10°" już w okresie wiosennym. Wtedy to ma zakończyć się rozpoczęty właśnie remont. Wystrój, kolorystka a nawet ubiór obsługi nawiązywać będą do tak mocno promowanego przez SMZT, dziedzictwa przemysłowego Ziemi Tarnogórskiej.

Reprezentujący nowego najemcę Tomasz Nawrat tłumaczy, iż nazwa kopalnianej restauracji została zaczerpnięta z podziemi, gdzie bez względu na porę roku zawsze panuje stała temperatura 10 st. C. Nazwa ta została wcześniej zaakceptowana przez Stowarzyszenie, dlatego rozpoczęliśmy już prace nad identyfikacją wizualną lokalu - dodaje Nawrat.

Życzymy Państwu wszystkiego najlepszego na nowej drodze, żartował po podpisaniu umowy Stanisław Wyciszczak, PO Przewodniczącego Zarządu SMZT. Wierzymy, że turysta zostanie u Państwa dobrze obsłużony.

SMZT było wielokrotnie krytykowane za poziom obsługi prezentowany przez dotychczasowego najemcę restauracji "Nad Aniołem", dlatego po wielu skargach, zdecydowało się wypowiedzieć umowę i ogłosić konkurs na zagospodarowanie lokalu przez nową firmę.

Komisja wewnętrzna Stowarzyszenia wybrała ostatecznie ofertę firmy "10 STOPNI", zastrzegając m.in. iż lokal ma być dostępny w godzinach otwarcia kopalni. Gościom obiektu zostanie także udostępniony letni ogródek, a w niedalekiej przyszłości nawet taras widokowy.

Nowy najemca to doświadczona firma z branży gastronomicznej. W Tarnowskich Górach prowadzi już dwie renomowane restauracje.(smzt)
Dodany 16 Jan 2017 przez smzt
Ankieta - idea powstania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zachęca wszystkich do wypełnienia anonimowych ankiet, dzięki którym wzrosną szanse powstania w Chorzowie pierwszego w regionie Muzeum Hutnictwa. Wystarczy otworzyć poniższy link i wypełnioną ankietę odesłać na: marketing@kopalniasrebra.pl do dnia 20 stycznia br.

ŚCIĄGNIJ ANKIETĘ
Dodany 08 Jan 2017 przez smzt
Coraz chętniej zaglądamy do podziemi tarnogórskich
Ponad 120 tys. turystów odwiedziło w zeszłym roku Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Dla obydwu obiektów, zgłoszonych do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, rok 2016 był niezwykle udany. Ostatni raz tak dużą frekwencję tarnogórskie zabytki pogórnicze osiągnęły czternaście lat temu.

W minionym roku Zabytkową Kopalnię Srebra odwiedziło blisko 78 tys. osób. Na taką frekwencję przyczynili się w większości turyści indywidualni. W 2016 roku przybyło ich do kopalni blisko 35 tys. Sporym zainteresowaniem kopalnia cieszyła się także wśród wycieczek szkolnych. W tym przypadku to ponad 32 tys. osób. Resztę stanowią grupy zorganizowane.

Przez ostatnich 12 miesięcy kopalnię postanowiło zwiedzić także więcej gości z zagranicy (ponad 4,6 tys. osób).

Również Mała Kolej Skansenowa zaliczyła spory wzrost frekwencji. W 2016 roku z atrakcji tej skorzystało blisko 9 tys. osób. To o 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Większy ruch turystyczny zaliczyła Sztolnia Czarnego Pstrąga. Na ten urokliwy rejs łodziami zdecydowało się blisko 45 tys. osób. To o ponad 4,5 tys. więcej niż w roku 2015.

Pod koniec tego roku przy szybie Sylwester ma zostać ukończona budowa nowoczesnej bazy okołoturystycznej, która znacznie poprawi komfort przebywających w sztolni osób i być może przyczyni się do wzrostu liczby odwiedzających. Budowany z kamienia obiekt ma pomieścić m.in. salę dydaktyczno-ekspozycyjną, punkt sprzedaży pamiątek, sanitariaty oraz taras widokowy na dolinę rzeki Dramy.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej szacuje, iż w przypadku pozytywnej decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa w sprawie wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę UNESCO, ruch turystyczny w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga może wzrosnąć o 30-40 procent. Taki wzrost obiekty te mogłyby osiągnąć jednak dopiero w roku 2018.

Sesja Komitetu, w czasie której może zapaść decyzja o wpisie "Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem zarządzania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, odbędzie się na początku lipca tego roku w Krakowie.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi gości przez podziemia będące pozostałością po dawnej dzialności wydobywczej rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi ona niewielki fragment funkcjonującej do początku XX w. kopalni kruszców Fryderyk.

Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga to najdłuższa w Polsce, bo licząca aż 600m, podziemna trasa turystyczna, którą zwiedzający pokonują łodziami. Stanowi ona fragment Sztolni Głębokiej Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody podziemne na powierzchnię, do rzeki Dramy.

Zarówno kopalnia jak i sztolnia od 2004 roku znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Obiekty te są także częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.(smzt)
Dodany 07 Jan 2017 przez smzt
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Obiekty turystyczne Stowarzyszenia

Zaloguj