Aktualności

Ruszył Międzynarodowy Plener Artystyczny "Srebrem Pisane"
Zabytkowa Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, zamek w Tarnowicach Starych i pałac w Nakle Śląskim - to miejsca, które przez najbliższy tydzień odwiedzą polscy i zagraniczni artyści w ramach czwartej edycji Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego "Srebrem Pisane".

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej organizuje międzynarodowy plener, którego komisarzem artystycznym jest prof. Werner Lubos. Tym razem do miasta gwarków przyjechało 11 artystów z Chin, Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Polski, reprezentujących różne dziedziny twórczości artystycznej.

Twórcy odwiedzą m.in. dwa obiekty nominowane do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, tj. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, a także przykopalniany Skansen Maszyn Parowych.

Oprócz industrialnych perełek artyści zobaczą także tarnogórską starówkę, zwiedzą tutejsze muzeum. W planie jest także wizyta w dwóch pałacach - w Nakle Śląskim oraz w Tarnowicach Starych.

Powstałe prace artystyczne wzbogacą zbiory sztuki współczesnej Stowarzyszenia.

Plenerowi towarzyszyć będą interesujące wydarzenia kulturalne. W niedzielę 21 sierpnia w tarnogórskim kościele p.w. Matki Boskiej Królowej Pokoju o 19.00 wykonana zostanie "Srebrna Suita Organowa", której kompozytorem i wykonawcą jest Bogumiła Dunikowska z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na zakończenie pleneru w dniu 23 sierpnia, we wtorek o 18.00 w Galerii Pod Nad przy tarnogórskim rynku zaprezentowana zostanie wystawa poplenerowa, której towarzyszyć będzie koncert meksykańskiego artysty Eduardo Bartollettiego. Wstęp wolny. (SMZT)
Dodany 17 Aug 2016 przez smzt
UNESCO: Tarnowskie Góry promują się w Stambule
Trwa 40. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa w Stambule, w czasie której eksperci z 21 krajów wybiorą nowe obiekty na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie sesji, którą można oglądać na żywo w internecie, otwarto wystawę prezentującą polskie dziedzictwo górnicze, w tym Tarnowskie Góry i tutejsze zabytki industrialne, które w przyszłym roku mają szansę dołączyć do prestiżowej rodziny obiektów o randze światowej.

Na kilku planszach w formie słupów znajdują się cztery polskie obiekty górnicze. Królewskie kopalnie soli w

Wieliczce i Bochni to obiekty, które znajdują się już na liście UNESCO. Pozostałe dwa czynią obecnie starania, by na tej liście się znaleźć. Są to Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia, a także kopalnia ołowiu,
srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz jej system zarządzania wodą pogórniczą.

Na przełomie sierpnia i września tarnogórską kandydaturę będą opiniowali dla UNESCO eksperci z organizacji ICOMOS. Jeżeli misja powiedzie się, w lipcu przyszłego roku wniosek o wpis podziemi i naziemnych obiektów
pogórniczych trafi na sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa. Być może odbędzie się ona po raz pierwszy w Polsce.

Wystawę pn. "Historic Mines – Art of Nature, Work of People" (Zabytkowe Kopalnie - Dzieło Przyrody, Sztuka Człowieka) zorganizowano z okazji mijającej w tym roku 40. rocznicy podpisania przez Polskę Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.

Została ona przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz zarządców czterech wymienionych wyżej obiektów górniczych zaprezentowały szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka oraz Stały Przedstawiciel Polski przy UNESCO ambasador Krystyna Żurek.

Twórcom wystawy przyświecał jeden cel, aby pokazać różnorodność zabytkowych polskich kopalń, piękno minerałów, budowę geologiczną, fascynujące krajobrazy oraz innowacyjne rozwiązania zastosowane w tych kopalniach.(smzt za NID)

LISTA OBIEKTÓW NOMINOWANYCH W TYM ROKU NA LISTĘ UNESCO:
http://whc.unesco.org/en/newproperties/date=2016&mode=list

SESJA KOMITETU ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA (LIVE)
http://whc.unesco.org/en/sessions/40com/#live
Dodany 15 Jul 2016 przez smzt
Ilu turystów może przyciągnąć do Tarnowskich Gór wpis na listę UNESCO?
Ponad 400 tys. osób może w ciągu roku obsłużyć Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. O takim wyniku dwa sztandarowe obiekty industrialne miasta gwarków mogą na razie tylko pomarzyć, ale w kontekście wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO taki wynik jest jak najbardziej realny.

Od początku roku Zabytkową Kopalnię Srebra zwiedziło blisko 40 tys. osób. Z kolei położoną na terenie parku krajobrazowego Sztolnię Czarnego Pstrąga postanowiło zobaczyć ponad 24 tys. turystów. Razem to ponad 64 tys. zwiedzających. Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej szacuje, że do końca roku liczba ta może ulec podwojeniu.

Na decyzję o wpisie kompleksu podziemi tarnogórskich, których częścią jest i kopalnia i sztolnia oraz naziemnych obiektów pogórniczych z Tarnowskich Górach, Bytomia i Zbrosławic, na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, trzeba będzie poczekać, ale już teraz trwają szacunkowe kalkulacje odwiedzin.

Przy obecnym stanie infrastruktury oraz wydłużając godziny zwiedzania, kopalnię i sztolnię może obecnie zobaczyć nawet 400 tys. osób. Czy osoby te zostaną w mieście na dłużej? Nie jest to wykluczone. Na pewno do wydłużenia pobytu zachęcą gości dodatkowe atrakcje oraz dobra baza noclegowa i gastronomiczna.

Obecnie w Tarnowskich Górach znajduje się 14 obiektów noclegowych, które oferują gościom ponad 600 miejsc. W ścisłym centrum jest także kilkadziesiąt punktów gastronomicznych. W przypadku większej liczby turystów może powstać ich znacznie więcej.

Na wzrost liczby turystów wpływ będą miały z pewnością działania inwestycyjne, promocyjne i kulturotwórcze Urzędów Miast w Tarnowskich Górach i Bytomiu, gminy Zbrosławice, Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego, rozwój bazy turystycznej poprzez udostępnianie obiektów dotąd mało znanych oraz zaangażowanie prywatnego biznesu, dzięki któremu w mieście mogą powstać nowe miejsca pracy i dodatkowe subprodukty turystyczne.

Gdyby Tarnowskie Góry osiągnęły w perspektywie kilku lat poziom miliona turystów rocznie, to byłby już duży sukces. Mamy się czym chwalić, dlatego liczba ta nie powinna nikogo dziwić. O mieście gwarków i dobrze zapowiadającej się ofercie turystycznej robi się w Polsce i na świecie coraz głośniej. Jeżeli tutejsze zabytki poprzemysłowe trafią na prestiżową listę UNESCO, to miasto ma szansę stać się bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym. (smzt)
Dodany 05 Jul 2016 przez smzt
Wspinaczka na szczyt kopalnianej wieży
Wieża szybowa Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach posłużyła strażakom oraz grotołazom do przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa wysokościowego. Manewry z udziałem ponad 30 specjalistów rozpoczeły się 5 czerwca.

W ćwiczeniach sprawdzających m.in. sprawność fizyczną wzięli udział strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego "Radzionków" oraz ratownicy wysokościowi z jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego oraz grotołazi i speleolodzy zrzeszeni w Polskim Związku Alpinizmu.

Do udziału w "XII Śląskich Manewrach Ratownictwa Jaskiniowego" zgłosiło się ponad 30 osób.

Wybudowana w latach 70-tych ubiegłego wieku konstrukcja to jeden z najwyższych obiektów w Tarnowskich Górach. Wysoka na ok. 35 m wieża wyciągowa wchodzi w skład budynku nadszybia kopalni. Do podziemi turyści dostają się poprzez zabytkowy szyb anioł.

Współorganizatorem manewrów wysokościowych jest Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach. (smzt/KPPSP w Tarnowskich Górach)
Dodany 05 Jun 2016 przez smzt
INDUSTRIADA 2016: Przemysłowe legendy w Zabytkowej Kopalni Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach przygotowuje się razem z innymi obiektami poprzemysłowymi województwa śląskiego do największego w Polsce festiwalu zabytków techniki, czyli do Industriady. Impreza odbędzie się 11 czerwca. Tegorocznym motywem, wokół ktorego opracowano bogaty program, będą "Przemysłowe Legendy".

W dniu Industriady Zabytkowa Kopalnia Srebra będzie dostępna w cenie biletów ulgowych. Wędrując po podziemiach turyści spotkają na swojej drodze legendarnego Skarbnika oraz duchy dawnych górników.

Na terenie Skansenu Maszyn Parowych odbędzie się główna część tegorocznej Industriady: m.in. gra terenowa "Poszukiwacze srebrnego pociągu", oraz gra pamięciowa memo związana z zakładami przemysłowymi namalowanymi na serwisie do herbaty Carnalla.

W czasie imprezy będzie można także zobaczyć działające modele maszyn parowych, w tym pierwszą na obecnych ziemiach polskich 32-calową maszynę typu Newcomen. Biorąc udział dodatkowo w quizie uczestnicy zabawy poznają drogę, jaką pokonało to cudo ówczesnej techniki, zanim rozpoczęło pracę w Tarnowskich Górach.

Uczestnicy licznych zabaw poznają architektów tarnogórskiego górnictwa na przestrzeni wieków. Odkrywali oni nie tylko nowe złoża drogocennych kruszców, ale byli także odkrywcami talentów i twórcami niesamowitych wynalazków.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciel Zabytkowej Kopalni Srebra, przygotowało także sporo zabaw zręcznościowych : m.in. wykopaliska archeologiczne o tematyce industrialnej, płukanie kruszcu oraz śląskie gry podwórkowe.

Dla miłośników wąskich torów, przez cały dzień, kursować będzie Mała Kolej Skansenowa. W dniu Industriady jeden przejazd kosztować będzie 2,50 zł (dzieci do lat 3 - bezpłatnie).

Industriada odbędzie się także przy Sztolni Czarnego Pstrąga, którą także będzie można zwiedzić w cenie biletów ulgowych (15 zł). Przy szybie Sylwester odbędzie główna część sztolniowej imprezy. Uczestników licznych zabaw napędzać będą przemysłowe legendy o Utopcu Frycku i czarnych pstrągach z Doliny Dramy. (smzt)
Dodany 24 May 2016 przez smzt
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Obiekty turystyczne Stowarzyszenia

Zaloguj