Aktualności

Multimedialne widowisko w industrialnym plenerze
Multimedialne wizualizacje, maszyny ożywione dzięki nowoczesnej technologii i spektakularne widowisko w doborowej obsadzie. W sobotę 3 września na terenie Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach odbędzie się teatralne widowisko plenerowe pt. "SREBRO-LUDZIE-MASZYNY" w reżyserii Ewy Wyskoczyl z Tarnogórskiego Centrum Kultury. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii Zabytkowej Kopalni Srebra.

To będzie iście poetycka impresja o dzielnych ludziach obdarzonych wyobraźnią i odwagą, którzy poskramiali żywioły. "Największym bohaterem” tej współczesnej impresji będzie maszyna, która zmieniła ludzką historię z niepozornej w wielką i fascynującą - wyjaśnia reżyserka Ewa Wyskoczyl

Spektakl odbędzie w sercu skansenu otoczonego przez eksponaty związane z techniką parową. Będzie to atrakcyjne wizualnie i muzycznie widowisko oparte o teksty związane z historią górnictwa tarnogórskiego, utwory poetyckie oraz autorski tekst.

W czasie 50-minutowego spektaklu wykorzystane zostaną najnowsze środki scenicznego wyrazu stosowane w dużych widowiskach plenerowych: ruchome obrazy, projekcje wideo, sugestywna i wysmakowana muzyka oraz gra światła. Sferę obrazu, światła i muzyki będzie spajał głos narratora.

Do udziału w projekcie, znana z wielu spektakli plenerowych, reżyserka Ewa Wyskoczyl zaprosiła Barbarę Lubos, Marka Bulę, Grzegorza Kwasa, Michała Majnicza, Tomasza Owczarka, a także Zespół Tańca Nowoczesnego TESS. W spektaklu, w roli statystów wystąpią także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Spektakl odbędzie się w sobotę 3 września o 21.00. Wstęp wolny. Do dyspozycji gości jest także darmowy parking, zlokalizowany za budynkiem kopalni.

Mecenasem widowiska jest Urząd Miasta Tarnowskie Góry, który zlecił produkcję spektaklu Tarnogórskiemu Centrum Kultury. Scenariusz powstał w oparciu o konsultacje historyczne prowadzone ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.(smzt)
Dodany 31 Aug 2016 przez smzt
Ruszył Międzynarodowy Plener Artystyczny "Srebrem Pisane"
Zabytkowa Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, zamek w Tarnowicach Starych i pałac w Nakle Śląskim - to miejsca, które przez najbliższy tydzień odwiedzą polscy i zagraniczni artyści w ramach czwartej edycji Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego "Srebrem Pisane".

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej organizuje międzynarodowy plener, którego komisarzem artystycznym jest prof. Werner Lubos. Tym razem do miasta gwarków przyjechało 11 artystów z Chin, Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Polski, reprezentujących różne dziedziny twórczości artystycznej.

Twórcy odwiedzą m.in. dwa obiekty nominowane do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, tj. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, a także przykopalniany Skansen Maszyn Parowych.

Oprócz industrialnych perełek artyści zobaczą także tarnogórską starówkę, zwiedzą tutejsze muzeum. W planie jest także wizyta w dwóch pałacach - w Nakle Śląskim oraz w Tarnowicach Starych.

Powstałe prace artystyczne wzbogacą zbiory sztuki współczesnej Stowarzyszenia.

Plenerowi towarzyszyć będą interesujące wydarzenia kulturalne. W niedzielę 21 sierpnia w tarnogórskim kościele p.w. Matki Boskiej Królowej Pokoju o 19.00 wykonana zostanie "Srebrna Suita Organowa", której kompozytorem i wykonawcą jest Bogumiła Dunikowska z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na zakończenie pleneru w dniu 23 sierpnia, we wtorek o 18.00 w Galerii Pod Nad przy tarnogórskim rynku zaprezentowana zostanie wystawa poplenerowa, której towarzyszyć będzie koncert meksykańskiego artysty Eduardo Bartollettiego. Wstęp wolny. (SMZT)
Dodany 17 Aug 2016 przez smzt
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Obiekty turystyczne Stowarzyszenia

Zaloguj